ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : بيستم و سوم دی 1393 ساعت 08:52   |   کد : 293


 

بسمه تعالی

 

دومین مصاحبه با جناب آقای دکتر مسعود نیلی دبیر اولین کنفرانس اقتصاد ایران

 

شنبه 20 دیماه 1393

—جناب آقای دکتر نیلی، استقبال کم نظیری از این کنفرانس چه به لحاظ سطح شرکت­ کنندگان و چه به لحاظ تعداد حاضرین به عمل آمد. تحلیل جنابعالی از این استقبال کم نظیر چیست؟

 

 

حداقل دو عامل می‌تواند توضیح دهنده استقبال خوبی باشد که از این کنفرانس به عمل آمد.

- عامل اول بر می‌گردد به موضوعات و عناوینی که در نشست‌های تخصصی این کنفرانس به آن پرداخته شد و نیز شیوه پرداختن به آن موضوعات. برداشت عمومی آن بود که موضوعات خوبی انتخاب شده است. ما مطالب و موضوعات را در قالب سفارش‌های تحقیقاتی طراحی کردیم. در کمیته علمی کنفرانس هم بررسی‌های علمی و کاربردی روی موضوعات و سرفصل‌های کنفرانس انجام شد.

- عامل دوم هم به شرایط اقتصادی که در آن قرار داریم و اینکه اقتصاد کشور چه مسیری را در پیش خواهد گرفت، بر می‌گردد. در یک سال و نیم گذشته، فضای کشور چه در سطح رسانه‌ها و چه در سطح سیاستگذاری، بیشتر معطوف به موضوعات کوتاه مدت بوده است. این کنفرانس افق نگاه خود را تا پایان دهه 1390 قرار داد و این امکان را ایجاد کرد که ضمن حضور مسئولان، اساتید دانشگاه‌ها، پژوهشگران، فعالان اقتصادی و نیز اهالی رسانه، با جامعیت بیشتر و با افق طولانی‌تر به موضوعات پرداخته شود.

 

 

—  پیش از کنفرانس اعلام شده ­بود یکی از اهداف این کنفرانس ایجاد وفاق میان سیاستگذاران و اقتصاددانان در جهت حل مشکلات اقتصادی کشور خواهد بود، به نظر جنابعالی این کنفرانس تا چه حد در ایجاد این وفاق موفق بوده ­است؟

 

 

مهم‌ترین مساله‌ای که اقتصاد ما در شرایط پیش‌رو با آن مواجه است، رسیدن به رشد بالا و پایدار اقتصادی است.

اقتصاد کشور نیاز به یک رشد اقتصادی حداقل 6 درصد دارد. چرا که مسائلی که از قبل انباشته شده و نیز مشکلات اقتصادی که طی سالهای آینده با آن مواجه خواهیم بود، نیازمند رسیدن به یک رشد اقتصادی بالا، در حد ارقامی که انتظار داریم، می‌باشد. این موضوعی است که در کنفرانس به تفصیل به آن پرداخته شد.

عواملی که باعث شده رشدهای منفی سالهای 91 و 92 را تجربه کنیم، عوامل گذرایی نیستند که ما فکر کنیم به راحتی می‌توان به نرخ‌های رشد بالا دست پیدا کرد. لذا پرکردن شکاف وضع موجود و مشکلاتی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم و آنچه که باید به آن برسیم، اقدامات خیلی جدی و بزرگی را می‌طلبد که لازمه آن دستیابی به وفاق عمومی است. بخشی از آن وفاق بین سیاستگذاران و سیاستمداران و بخش دیگر آن بین اقتصاددانان است. به نظر اینجانب این کنفرانس نقطه شروع خوبی برای طرح این موضوع  بود. در قدم‌های بعدی که شامل جمع‌بندی کنفرانس و انتشار آن است، این نتایج در اختیار اقتصاددانان و سیاستگذاران قرار خواهد گرفت تا بتواند ابعاد عملی به این وفاق بیافزاید.

 

 

—  یکی از ویژگی­های اولین کنفرانس اقتصاد ایران، مشارکت فعال دستگاههای اجرایی در بالاترین سطح بود، به نظر جنابعالی از این ظرفیت بوجود آمده چگونه می توان در جهت همگرایی در سیاستگذاری کلان کشور استفاده نمود؟

 

 

با توجه به حضور مسولان ارشد کشور، جناب آقای رییس جمهور، معاون اول محترم و رییس دفتر محترم ایشان، وزرا و معاونین رییس جمهور که ضمن شرکت در کنفرانس، به ارائه مطالب و مشارکت در میزگردها و نشست‌ها پرداختند، طبیعتاً یک علامتی را به جامعه علمی کشور می‌دهد مبنی بر آن که نتایج کار پژوهشگران مورد استفاده مسئولان ارشد اجرایی قرار خواهد گرفت. همچنین نقطه امیدی است که اگر فعالیت‌های علمی - تحقیقاتی به شکلی مناسب و به زبان اجرایی و سیاستگذاری تدوین شود و در اختیار مسئولان قرار گیرد، می‌تواند منجر به بکارگیری نتایج کنفرانس در سیاستگذاری کشور باشد.

 

 

—  جمع­بندی ارائه شده توسط جنابعالی در پایان کنفرانس، تصویری سازگار و جامع از نقشه راه اقتصاد ایران ترسیم نمود. راهکار جنابعالی برای عملیاتی شدن این نقشه راه چیست؟

 

 

البته جمع‌بندی ارائه شده با توجه به فاصله زمانی کوتاه از ارائه مقالات، یک جمع‌بندی مقدماتی بود. همانطور که وعده داده شد، جمع‌بندی تفصیلی با محوریت چگونگی دستیابی به رشد پایدار و اشتغالزا را طی دو هفته آینده ارائه خواهیم کرد.

این جمع‌بندی هم حاوی تحلیل فشرده‌ای از شرایط اقتصادی کشور و چالشهای میان مدت آن در دهه‌ای که در آن قرار داریم و هم شامل خطوط اصلی سیاستگذاری خواهد بود.

آن بخشی که خطوط پیشنهادی سیاستگذاری است به طور خاص در اختیار تصمیم گیرندگان اقتصادی کشور قرار خواهد گرفت تا در مراجع ذیربط مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

—  علاقمندان چگونه می­توانند به محتوای تفصیلی کنفرانس دسترسی پیدا کنند؟

 

 

دسترسی به محتوای تفصیلی این کنفرانس را در سه بخش می‌توان بخش‌بندی کرد؛ بخش اول دسترسی به اسلاید مطالب ارائه شده در سه سالن برگزاری نشست‌ها می‌باشد که در سایت "اولین کنفرانس اقتصاد ایران" امکان دسترسی به آن فراهم شده است. بخش دوم انتشار جمع‌بندی تفصیلی کنفرانس است که مقدمات اولیه آن فراهم شده و امکان انتشار آن تا آخر دی ماه وجود دارد. بخش سوم هم که شامل مجموعه مقالات و سخنرانی‌های این کنفرانس می‌شود که پس از ویرایش اولیه مقالات و مدون ساختن مجموعه سخنرانی‌ها امکان انتشار عمومی آن‌ها تا پایان سال جاری فراهم خواهد شد.

 

 

—  برنامه جنابعالی برای استمرار برگزاری کنفرانس سالانه اقتصاد ایران چیست؟

 

 

همانطور که در جلسه جمع‌بندی اعلام شد، مجموعه نشست‌های برگزار شده برای این کنفرانس متشکل از افرادی بود که به لحاظ تخصصی در آن حوزه کار کرده‌اند. عناوین انتخاب شده هم از جامعیت خوبی برخوردار بود. لذا با برگزاری کنفرانس، امکانی فراهم شده است که بتوانیم این مجموعه را به شکل گروه‌های کاری و مطالعاتی حفظ کنیم. البته ممکن است اقتصاددانان یا پژوهشگران دیگری باشند که فرصت پیوستن آنها به مجموعه فراهم نشده بود و یا ما نتوانستیم آنها را شناسایی کرده و به آنها دسترسی داشته باشیم. بنابراین در قدم بعدی، یک سازماندهی تخصصی حول محورهای شکل گرفته بر قرار خواهد شد. این می‌تواند پایه کنفرانس بعدی باشد.

 

 

با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.گروه همایشها و نشست‌های تخصصی

 موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

 

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh